Sadistický dýňový koláč

21. října 2016 v 11:21 | Madame Luc |  Statistický a diagnostický manuál mentálních poruch
Buna ziua,

hrabe mi, což má za následek zvláštní výplody mojí mysli. Nechte se unést krátkým příběhem rozmilé stařenky, která moc ráda peče dýňové koláče a pěstuje ty největší dýně v okolí. Má tajný recept, který odmítá prozradit. Podzimní nálada mě naplno pohltila, tak jako každý rok. Nemůžu se dočkat, až si uvařém dýňovou polívku. Hilda by na mě byla pyšná.


Omšelý domek pokrytý odlupující se béžovou omítkou se skrýval mezi zahradami a přestárlými stromy. Vysoký kamenný plot odrážel zvědavé zraky kolemjdoucích a podzim rozvášněně čaroval a změnil svět svou paletou hřejivých barev. Vzadu se pod obrovským dubem skvěl záhon plný ohromných oranžových dýní. Svátek mrtvých byl cítit ve vzduchu a popelavá vůně spáleného listí plnila ovzduší letargickým pachem vzpomínek na dětství.

U záhonku stála přikrčená starší dáma a na nose disponovala bradavičkou. Unavené oči přeskakovaly z jedné dýně na druhou. Opírala se o motyku a na tváři vyloudila samolibý úsměv. Byla pyšná - Na svou skvělou zahradu. Na keříku opodál se usadila vrána. Staré cuchance vlasů plachtily pod náporem vánku a kostnaté ruce pevně svíraly násadu zahradního náčiní.

Zahrada byla pečlivě očištěná od spadaného listí a seschlé trávy. Čekající na jarní setbu. Pro mnohé strašidelná slova jako sekačka, hrábě a hnůj navodila babičce - Paní Hildegardě Salemové - pocit tiché odevzdanosti. Halloween se kvapem blížil a sním i soutěž v pečení Dýňových koláčů. Stará dáma byla přebornicí a nikdy nebyla poražena, až minulý rok, kdy její sousedka překonala vyhlášený dýňový koláč se šlehačkou jinou, naprosto inovativní volbou. Kdo by sakra jedl podzimní ovoce spolu s dýní?

Oranžovým gigantům opět něco chybělo. Strádali. Večer pomalu padal nad městem jako přikrývka a hvězdný příkrov přislíbil zářivou noc. Zbývá už jen pár minut a do ulic vyrazí spousta dětí a budou obcházet domky a pod pohrůžkou neplechy se dají do vymáhání sladkostí.

Miska se sladkostmi čekala připravená na stolku u dveří. Bonbóny se pravděpodobně smířily s tragickým osudem uvnitř dětských žaludků a určitě kuly pikle na vyvolání cukrovky. Asi? Listí sedrané větrem tančilo po asfaltu a škrábavýmizvuky sytilo noc. Podzim byl Hildegardy nejoblíbenější roční období. Milovala jej už odmala, což bylo dávno.

Odněkud se ozýval cinkot zvonkohry a dětské hlasy narušily klidné tempo noci. Je to tady. Nájezd zuřivých sladkožroutů a otravných, rozmazlených fracků. Salemová vlastně děti nenáviděla z hloubi duše. Ozvalo se první zvolání za dveřmi:
"Koledu, koledu nebo něco vyvedu!" Hlouček dětí s rodiči postával na rozpadající se verandě. Hildegarda se neupřímně usmála a nabídla mističku plnou bonbonů. Nenasytní slídiči skoro vyrabovali pečlivě skladovanou várku sladkostí.
Po ulici běhala spousta duchů, upírů a princezen. Pro všechny skryté a ďábelské přízraky je lehké zapadnout. Hranice mezi světem mrtvých a živých je tenká jako nikdy.

Zvonek se rozdrnčel domem a za dveřmi se opět ozývaly dětské skřeky. Čtyři děti, bez dospěláckého dozoru, postávaly na prahu a nastavovaly ruce.

"Vy máte ale krásné kostýmy, drahouškové!" Pronesla Hilda a zasmála se. Zvláštně. Tak nějak zvráceně. "Omlouvám se vám, broučci, ale nemám tady dostatek sladkostí. Proč nejdete dovnitř a nezajdete se mnou ke spižírně."

Mládež se rozjařeně vehnala dovnitř s veselím. Nikdo už je potom nespatřil. Po svátku mrtvých dýně vzrostly. Hilda se zubila při pohledu na zdařilou úrodu. Cítila, že tentokrát soutěž v koláčích vyhraje. Popošla blíž k záhonku a všimla si nehezké věci. Z hlíny trčel dětský prstíček. Vzala lopatičku a poctivě jej zahrabala hlouběji.

Věděla to. Když dorazilo hnojivo, krize byla zažehnána. Vyhrála soutěž a upekla nejlepší koláč, protože dýním se tenhle rok neuvěřitelně dařilo.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pihovatá vopice pihovatá vopice | Web | 21. října 2016 v 11:57 | Reagovat

Kam se na ní hrabe babizna čarodějnice z Perníkové chaloupky. :D

2 Cíťa Cíťa | Web | 21. října 2016 v 21:53 | Reagovat

Hilda mi přivodila chuť na koláč :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama